BLOG

2018 yılında mücevherler özgür ve çılgın


Şehirler, trendler, dünya tüm hızı ile bir değişim halinde. Günümüzde artık global markalar, tüketicilere yılın dört mevsiminde ayrı bir koleksiyon hazırlayıp sunuyorlar. Tüm bunlara yetişebilmek, her şeyi takip edebilmek gittikçe zorlaşıyor. Modanın dikte ettiği kurallara uyarak dikkat çekmek elbette mümkün ancak  en ideali, herkesin kendi stilini belirleyip, her yıl kilit parçalar olarak adlandırabileceğimiz mücevherleri kendi gizli hazinesine ekleyip eskileri ile bir harmoni yaratabilmesi. 2018 yılında mücevherler oldukça özgür ve çılgın vintage ile yeniyi bir gusto ile birleştirebiliyorsanız stiliniz ile fark yaratmışsınız demektir...

2018 kış ve ilkbahar sezonunda mücevher, bir kadının hayatının her anına kimi zaman büyük bir ihtişam ile kimi zaman da eşsiz bir zarafet ile sızıyor. Kolye, broş, küpe, saç aksesuarı canınız ne istiyorsa hiç abartı diye düşünmeden hepsini keyifle takabilirsiniz. Bu yıl mücevherde sıradanlıktan uzaklaşmak moda.

Önümüzdeki sezonda gösteriş hiç olmadığı kadar ön planda. Küpeler diğer aksesuarlardan rol çalıyor... Her bir kulağa ister tamamen farklı, ister birbirini kombinleyen ya da aynı modelin iki değişik farklı renkli taşlarla bezenmiş küpelerini takarak oldukça havalı bir tarz yaratmak mümkün. Özellikle de “avize küpe” olarak da anılan uzun sallantılı küpeler tüm moda haftalarında kıyafetlerin en gösterişli aksesuarlarıydı. Pleksi, alimünyum, bakır gibi farklı materyalleri değerli taşlarla çarpıcı bir tasarımda birleştiren ünlü mücevher markaları ile tasarımcılar yüksek mücevhere modern bir esinti getiriyor. Earcufflara ilgi devam ediyor. Bir kulakta avize küpe diğerinde ise ona uygun minyatür küpeleri de göreceğiz.
90’lı yılların kilit parçalarından, neredeyse yatarken bile çıkarmadığımız halka küpeler popülaritesini önümüzdeki yılda da devam ettiriyor. Hem tasarımcıların, hem de ünlü mücevher evlerinin radarında olan halka küpeleri altın, gümüş, pırlanta, renkli taşlı, modern tasarımlar ile görmeye devam edeceğiz.

Bu yıl zamansız bir klasik olan incinin, yepyeni, modern tasarımlarla yeniden uyanışına şahit oluyoruz. Ünlü mücevher evlerinden moda markalarına, sadece mücevherde değil, ayakkabıdan çantaya, kazaktan pantolona kadar denizlerin sunduğu  nadide hazine inci önümüzdeki yıla damgasını vuracak. Aile yadigarı incileri dolaplarımızdan çıkarmanın zamanı geldi. Hatta onları ufak dokunuşlarla modern bir tasarıma kavuşturabilirseniz eminim her kıyafetinizi rahatlıkla şıklaştırabilirsiniz. Uzun, sıra sıra inci kolyeler, iri inci küpeler ve modern iri yüzükler anneannemizin klasik bir sıra inci kolyesinden mutlaka çok daha tarz duracaktır. Özellikle de irice, amorf, barok inci kolyeler en sıradan kıyafete bir stil katacaktır.


Mücevher dendiğinde ilk aklımıza gelen şey mutlaka ışıltısı ile kalbimizi çalan pırlantalardır. Zamansız bir klasik olan kaliteli (mümkün ise sertifikalı)  bir tektaş pırlanta yüzük, tektaş pırlanta küpe ve kolye mücevher kutumuzun eşsiz klasiği olarak olmazsa olmazlarındandır.
Cartier, Piaget, Van Cleef and Arpels gibi dünyanın  prestij mücevher markaları mücevherlerinde renkli, mutluluk temalı , kadının gücüne gönderme yapan tasarımları vurguluyorlar. Kullandıkları renkli değerli taşlarla bu enerjiyi yaratmayı başarıyorlar.


İnce el işçiliğine sahip, çağdaş sanatçıların heykelsi mücevherleri de özellikle tasarım mücevher severlerin gözdeleri... Gerek Türk gerekse yabancı oldukça çok sayıda genç, başarılı çağdaş mücevher tasarımcıları var günümüzde... Özellikle kullandıkları cam, bakır, abanoz, kemik gibi malzemeleri değerli taşlarla bezeyerek meraklıları için ulaşılabilir lüksün gözde adresi oluyorlar. 

2016 yılından beri etkisini yavaş yavaş üzerimizde hissetmeye başladığımız broşlar önümüzdeki yıl sokak modasını ele geçirmeye çalışıyor. Geçmişi neredeyse bronz çağına kadar uzanan bu obje, popülerliğini asla yitirmiyor. Küçük, büyük, zincirli, farklı figür ve motiflerden oluşan bu broşların her modeline bayılmamak mümkün değil.
Yaz ayları ile birlikte farklı bir kimliğe bürünen trendler, eğlenceli yaz ruhunun peşine takılacak gibi gözüküyor.

Yengeçler, istiridyeler, kabuklar farklı form ve materyaller ile kolye, küpe ve broşlarda can buluyor. Uzun zincirler, anahtarlar, harfler, mistik semboller karıştırmak hiç olmadığı kadar serbest.
Tüm bunların hepsine aynı anda sahip olmak elbette mümkün değil, kendi bütçenize ve tarzınıza göre, size neyin nasıl yakıştığından emin olmak ve sevdiklerinizin peşinden gitmek bence en doğrusu...ŞEBNEM BALKAN 
SKYLIFE BUSINESS / OCAK 2018