BLOG

2018 MÜCEVHER TRENDLERİ


2018 kışında göz kamaştırıcı mücevherler hiç olmadığı kadar ön planda...
Küpeler diğer aksesuarlardan fazlasıyla rol çalıyor. Her kulağa birbirinden farklı ya da biri diğerini kombinleyen küpelerle özgün bir tarz yaratmak bu sezon moda. Özellikle “avize küpe” olarak da anılan uzun sallantılı pırıl pırıl küpeleri takmaktan hiç çekinmeyin. Avize küpeler özellikle uzun boyunlu kadınlara fazlasıyla yakışır. 
 
photo courtesy of NIKOS KOULIS  photo courtesy of STEPHEN WEBSTER 
 
photo courtesy of LYDIA COURTEILLE photo courtesy of CHANEL 
    

Broşlar 2018’de yeniden altın çağını yaşıyor. Bu yıl etkisini yavaş yavaş hissetmeye başladığımız broşlar, önümüzdeki yıl sokak modasını iyice ele geçirmeye çalışıyor. Broşları ben klasik şekilde takılmasındansa, bir kemer tokası veya saçta bir aksesuar olarak farklı şekillerdeki kullanımını tercih ederim. 

Yıllar önce bir Oskar ödül töreninde Sharon Stone’un poplin GAP beyaz gömleğinin altına giydiği Ralph Lauren lila uzun tafta eteğinin arkasında, beline taktığı pırlantalı broş ile yarattığı sade ama fazlasıyla havalı şıklığı asla unutmam...
photo courtesy of VAN CLEEF & ARPELS  photo courtesy of VHERNIER 


90’lı yılların kilit parçalarından, neredeyse yatarken bile çıkarmadığımız halka küpeler popülaritesini önümüzdeki yılda da devam ettiriyor. Hem tasarımcıların, hem de ünlü mücevher evlerinin radarında olan halka küpeleri altın, gümüş, pırlanta, renkli taşlı, modern tasarımlar ile görmeye devam edeceğiz. Bir halka küpe tutkunu olduğum için bence mutlaka her kadının mücevher kutusunda birkaç halka küpesinin olmasını öneririm. Gündüzden geceye özellikle çalışan kadınlar için her zaman her kıyafeti tamamlayan bir jokerdir halka küpeler.
 
photo courtesy of B POINT  photo courtesy of POMELLATO  photo courtesy of GİLAN 
 

Bu yıl zamansız bir klasik olan incinin, yepyeni, modern tasarımlarla yeniden uyanışına şahit oluyoruz. Aile yadigarı incileri dolaplarımızdan çıkarmanın zamanı geldi. Hatta onları ufak dokunuşlarla modern bir tasarıma kavuşturabilirseniz eminim her kıyafetinizi rahatlıkla şıklaştırabilirsiniz. 
photo courtesy of VAN CLEEF & ARPELS photo courtesy of AMRAPALI 

 
Uzun, sıra sıra inci kolyeler, iri inci küpeler ve modern iri yüzükler anneannemizin klasik bir sıra inci kolyesinden mutlaka çok daha tarz duracaktır. Özellikle de irice, amorf, barok inci kolyeler bu yılın favorisi. Dior’un son incili biju koleksiyonundan seçilecek çok modern arılı inci küpeler ve iri inci yüzükler de favori parçalarımdan. 
photo courtesy of BOUCHERON  photo courtesy of DIOR 


Şıklığınızı tamamlayan en çarpıcı ve havalı aksesuarınızın iri taşlı bir pırlantalı, incili veya renkli değerli taşlı küpe olmasını öneririm. Her alanda olduğu gibi ince bir zevk ile kişiselleştirilmiş mücevherler, takan kişinin gustosunu ve farkını yansıtıyor.
 
Cartier, Piaget, Van Cleef and Arpels gibi dünyanın ünlü mücevher markaları mücevherlerinde renkli, mutluluk temalı, kadının gücüne gönderme yapan tasarımları vurguluyorlar. Kullandıkları renkli değerli taşlarla bu enerjiyi yaratmayı başarıyorlar. Renkli taşlar özellikle de maviler -  safir, tanzanitler, lapis lazuliler yüksek mücevherde gündemde. Zümrütler de özellikle hem yüksek mücevherlerde hem de ulaşılabilir lüks tasarım mücevherlerde bolca dikkat çekiyor. Yarı değerli renkli taşlar da tüm ünlü mücevher evlerinin fazlasıyla radarında. 
photo courtesy of TIFFANY & CO. photo courtesy of HARRY WINSTON
 
photo courtesy of BULGARI  photo courtesy of LOUIS VUITTON


Bence belli bir görgü, birikim ve gustoya sahip birçok kadının mücevher kutusunda artık ince el işçiliğine sahip, sadece bir ya da maksimum iki adet üretilen, çağdaş sanatçıların heykelsi mücevherleri özel yerlerini almalı. Gerek Türk gerekse yabancı oldukça çok sayıda genç, başarılı çağdaş mücevher tasarımcıları var günümüzde… Özellikle kullandıkları cam, bakır, abanoz, kemik gibi malzemeleri değerli taşlarla bezeyen bu sanatçıların tasarımları meraklıları için ulaşılabilir lüksün gözde adresi oluyorlar.
photo courtesy of HEMMERLE  photo courtesy of CVS STONES

Işıltı dolu bir yıl sizinle olsun…

ŞEBNEM BALKAN
09.01.2018